Povodně.

9. june 2013 at 13:23 | Unicorn.
Bylo to jednu sobotu v květnu, seděla jsem na louce s knihou v ruce. Tuším, že to byl svazek Deštník pro tento den. Ovšem jistá si nejsem. Celý den jemně pofukoval vítr ze severu a nad naši malou vesničku se hnala mračna. Celá atmosféra náležela situacím skrývaným v knize. Každý nový list voněl něčím pro mě dosud nepoznaným. Znáte ten pocit? A v tu chvíli zahřmělo. Stromy se zatřásly do větru. A celou oblohu pokryla šeď. Projelo mnou uspokojení. Sledovat přírodní jevy s knihou v ruce přímo v místě dění pro mě bylo pokušením. Navíc rozběhnout se v bouřce a stát se terčem, po tom netouží snad žádná patnáctiletá dívka. Dešťové kapky dopadaly na dvojstránku knížky, kterou jsem stískala v dlaních. Inkoust se vždy jemně rozpil, ale já nepřestávala číst. Déšť neustával.

Po chvíli pršelo tak intenzivně, že jsem si knihu schovala pod už tak promoklé tričko. Pořád jsem tam seděla, jen já a autor knihy Genazino Wilhelm. Prudké kapky mi smazávaly z tváře líčení. A mé vlasy se pod nátlakem vody slabě zvlnily. Objal mě chlad. Cítila jsem se tak propojená s přírodou, že jsem si každou jedinou kapku deště, každý jediný hrom užívala. Mé tužby se zvýšily a já chtěla víc. Začala jsem přemýšlet. Přemýšlení je součástí každého mého dne.

Někteří lidé dostali při narození charakter přírody. Působí slabě a nesměle. Stejně tak, jako můžete odhazovat odpadky na každém kroku, kácet stromy a stavit továrny. Stejně tak, můžete dotyčnému ubližovat a sebrat mu to nejkrásnější, co v něm dřímá. Všechny ty špatné věci, které děláte, nezmizí mávnutím kouzelného proutku nebo tím, že sami zapomenete, ani je nevymažete gumou. Zůstanou a postupně se navrší. Stejně tak, jako některé oblasti České republiky trestá příroda, stejně tak vás může potrestat někdo, komu ubližujete. Nemůžu říct, že mi je líto všech, které povodně potkali, všech nad kterými se snesly mračna a sebraly jim živobytí. Není mi jich líto. Jsem ráda, že to nezasáhlo mě.Jsem sobecká. Ale vidíte to? Co jsme my udělali pro přírodu? Postavili si nákupní středisko a házíme baterie do košů? Skoro všichni jsou tak sebestřední, že raději hází odpadky na zem, než aby udělali dva kroky a hodily je do odpadkového koše. Když k nám na základní škole přišla udělat přednášku nějaká společnost, která se zabývala životním prostředím, skoro celá třída se smála a snad nikdo nebral vážně třídění odpadu. Všichni vyžadují v létě jen sluníčko, v zimě jen sníh a na podzim sem tam déšť. Příroda se k nám chová, tak jako my k ní. Kácíme lesy, ona bourá naše domy. Znečišťujeme ovzduší, ona kazí naše plány. Taky neděláme to, co nám někdo nakáže, tak proč to očekáváme od přírody?

Zkuste se na chvíli zamyslet nad tím, jestli by byl život lepší, kdybyste občas něco udělali pro druhé nebo pro tu přírodu. Kdybyste, když bude pršet, našli nějakou jinou zábavu než psát na facebook statusy o tom, že vlastně prší. Povodně mají i světlé stránky. Někteří lidé si uvědomí, že stačí lusknutí prstu a všechno, co celý život budovali je pryč. Různé komunity lidí se sblíží. A my můžeme napsat článek na téma týdne o povodních.

Přemýšlení ustalo ve chvíli, kdy na nebi zazářilo sluníčko. Paprsky proplouvaly skrze mraky, které se v momentu skryly. Ptáčci si opět pozpěvovali své symfonie a já zpod mokrého trička vytáhla svou promočenou knihu. Nalistovala stranu, na které jsem skončila a ponořila se do čtení. Tak jednoduché jako mé myšlenky, bylo i pokračování mého dne. Po každém smutku následuje štěstí. A po každém dešti, slunce.
 

4 people judged this article.

Comments

1 Lolitka. | Web | 9. june 2013 at 13:31 | React

Nádherně napsané, ostatně jako každý tvůj článek, klobouk dolu, zas a znovu :-)
Povodně jsou katastrofa, jsem strašně moc ráda, že jsem se tomu já, moje rodina a přátelé vyhnuli, ale tvůj článek ja naprosto pravdivý. Myslím, že každý by si to měl přečíst a zamyslet se, bohužel 90% lidí nad tím mávne rukou.

2 Mavis E. Strix | Email | Web | 9. june 2013 at 13:37 | React

Znova som zostala len zírať nad tvojím obrovským talentom na písanie. Ako chodíš na tie krásne, presvedčivé myšlienky alebo témy? Málokoho by napadlo na túto tému napísať takýto hĺbavý článok s množstvom pravdy. Si naozaj TALENT, klobúk dole!

3 mine-version | Web | 9. june 2013 at 15:52 | React

Krásně napsané !! :)

4 Infinity | Web | 9. june 2013 at 16:48 | React

Je to článek hodně k zamyšlení. Lidé si prostě neváží toho, co mají. Ničí životní prostředí a teď najednou přišly povodně a všechno se zhroutilo. Moc lidských životů je teď nešťastných a já na tohle asi nenahlížím jinak než ty, já to těm lidem prostě nepřeju. Je to až moc velké neštěstí.

5 Ter. | Web | 9. june 2013 at 17:07 | React

Popravdě, když jsem se dostala k tomu, že ti lidí postižených povodní není líto, první co mě napadlo bylo, že možná trošku sobecká budeš. Když ale potom čtu dál a zamyslím se nad tím, co píšeš, docela to i dává smysl. Možná se teď dokonce cítím lehce provinile za ten papírek od bonbonu, který jsem ve čtvrtek nechala povalovat na chodníku.
Docela by se dalo polemizovat o tom, jestli mám právo na to, aby mi bylo líto zasažených lidí, nebo mých rozhodnutí.
Netřeba opakovat, že tvé články jsou všechny skvělé a k zamyšlení. Tenhle není výjimkou. :3

6 Licorne | Email | Web | 9. june 2013 at 17:42 | React

Exsistuje vôbec človek s väčším srdcom ako  si ty ? :) Ked som si prečítala názov článku, myslela som si, že to bude nejaký typický denník, kde napíšeš zopár viet o povodniach. po chvíli čítania som slova doslova hltala a s chuťou som si užívala článok, ktorého myšlienka mala veľa do seba. Aj ked je článok smutný a pravdivý, mne sa neskutočne páčil. Veľmi sa mi páči ako si popisovala, že si sedela s tou knihou v ruke a začalo pršať. Máš talent a ked napíšeš knihu, kúpim si ju od teba.

Máš pravdu my ľudia sa chováme ako svine. Nevážime si prírodu. Ničíme čo sa dá. Správame sa akoby bolo všetko jedno. Aj ja si stojím za názorom, že si to z části veľmi zaslúžime. Ved ako si písala. Všetko sa nám vrátilo. Tak ako mi rúbeme stromy ona nám búra domy :) Zaslúžime si to. Je pravda, že veľa ľudí prežíva najhoršie obdobie svojho života a niektorý prídu aj o život, ale môžeme si za to my :))

Ešte nakoniec. Máš nádherný dizajn. Veľmi sa mi páči ta Lana v menú a tie krásne popisky. Teším ma, že som sa našla v tvojich obľúbených blogoch. Si anjelik :) Veľmi si ma potešila, ja idem prerábať blog a budeš v oddelení "najlepšie na blog.cz" :*

Každý deň si želám aby si raz napísala knihu :D

7 Claire Burn | Web | 10. june 2013 at 13:38 | React

Ani nevieš ako som sa tešila na tvoj ďalší úžasný článok. A nesklama si ma ! :) Nebudem sa opakovať, že máš obrovský talent na písanie a toto všetko, len ti poviem, že máš pravdu. Ľudia si podľa mńa  možu za všetko sami.
PS: Máš krásny dizajn ! :)

8 Less | Web | 10. june 2013 at 16:11 | React

Nádherně napsané!
Ten začátek s tím auterem mě fakt ohromil,jak si to vystihla,úplně jsem ze do toho okamžiku vžila. A ty povodně uuu,nechtěla bych. Ne nejsi sobecká,to je normální. Přála bych těm lidem co jim dům sebrala voda aby vše měli zpátky! Není to fér.

A z těmi odpadky máš naprostou pravdu! Hodně jsem se poučila jak já,ale spíše ti ostatní. Ano,přesně,proč to prostě nehodí do koše. Ale my jim do mozku nevidíme.!

Kouzelný článek,když si napsala ten nádpis,myslela jsem že píšeš o povodních jako každý blog.!Ale napsala si to úžasně! A mimochodem nádherný nový lay. ;)

9 K. | Web | 2. august 2013 at 21:02 | React

Obdivuju tvůj styl psaní a tvoje myšlení. Jen tak dál. :)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.